ArCuB – Centrul de Proiecte Culturale al Primariei Municipiului Bucuresti va invita pentru al saptelea an consecutiv la BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL. Intalnirea cu acordurile muzicii clasice, cu dansul si cu operele celebre va avea loc intre 8-17 iunie, in Piata „George Enescu”.

Timp de zece zile, parcarea din vecinatatea Ateneului Roman va fi transformata intr-o oaza de liniste si rafinament in mijlocul orasului, acelasi spatiu agreabil cu verdeata, flori si terase elegante, oferite iubitorilor muzicii clasice de toate varstele.

Ringul de dans va fi gazda unor demonstratii ale dansatorilor profesionisti. In fiecare seara, de la orele 21.00, publicul va putea viziona proiectii ale unor importante concerte si opere filmate pe marile scene lirice ale lumii.

Spatiul este deschis publicului intre 11.00 si 23.00 in fiecare zi a manifestarii, iar accesul este gratuit.

PROGRAM

Vineri, 8 iunie

18.30 – 19.30 Ora de dans
19.30 – 21.00 Orchestra Sinfonia Bucuresti
Dirijor: Florin Totan
Solisti: Catalin Opritoiu (flaut), Florentina Soare (mezzosoprana)
21.00 Film: Concertul de Anul Nou de la Viena 2012

Sambata, 9 iunie

18.00 – 19.00 Ora de dans
19.00 – 19.40 Recital Francesco Agnello (hang)
19.40 – 21.00 Bucharest Chamber Orchestra
Dirijor: Tiberiu Soare
Solisti: Rodica Vica (soprana), Serban Vasile (bariton)
21.00 Film: Luciano Pavarotti – Duete

Duminica, 10 iunie

18.30 – 19.30 Ora de dans
19.30 – 21.00 Orchestra Nationala Radio
Dirijor: Vlad Conta
21.00 Film: Sergiu Celibidache – Roman nascut sa dirijeze o lume

Luni, 11 iunie

19.30 – 20.00 Ansamblul September
Solisti: Cornel Pantiru (vioara), Adrian Naidin (violoncel)
20.00 – 21.00 Cvartetul Artmusik
Marius Biclea (vioara), Emil Stegar (vioara), Florin Matei (viola),
Dan Joitoiu (violoncel) si Mioara Moroianu (vioara)
21.00 Film: Gradina lui Celibidache (partea I)

Marti, 12 iunie

19.30 – 20.00 SonoMania
Dirijor: Lucian Beschiu
20.00 – 21.00 Ansamblul Violoncellissimo
21.00 Film: Gradina lui Celibidache (partea II)

Miercuri, 13 iunie

19.30 – 20.00 Cvartetul Consonantze
Munteanu Claudia (vioara), Monica Kurutz (vioara), Simona Voicu (viola),
Maria Amarinei Oteleanu (violoncel)
20.00 – 21.00 Recital Gabriel Croitoru (vioara) si Horia Mihail (pian)
21.00 Film: Benvenuto Cellini de Hector Berlioz (partea I)

Joi, 14 iunie

19.30 – 20.00 Grupul Vocal Acapella
Dirijor: George Miron
20.00 – 21.00 Bucharest Brass Orchestra
Dirijor: Jin Wang
Solista: Cecilia Ganovici (soprana)
21.00 Film: Benvenuto Cellini de Hector Berlioz (partea II)

Vineri, 15 iunie

18.30 – 19.30 Ora de dans
19.30 – 21.00 Filarmonica Pitesti
Dirijor: Tiberiu Oprea
Solisti: Vlad Mirita (tenor), Mediana Vlad (soprana)
21.00 Film: Forta destinului de Giuseppe Verdi (partea I)

Sambata, 16 iunie

18.30 – 19.30 Ora de dans
19.30 – 21.00 Angely’s Orchestra
Dirijor: Marius Firca
Corul Academic „Divina Armonie”
Solisti: Alexandra Tarniceru (soprana), Emanuela Pascu (mezzosoprana),
Narcis Brebeanu (tenor), Nicolae Lupu (bariton), Marian Micu (percutie), Andrei Bogdan (percutie)
21.00 Film: Forta destinului de Giuseppe Verdi (partea II)

Duminica, 17 iunie

18.30 – 19.30 Ora de dans
19.30 – 21.00 Carnavalul animalelor de Camille Saint-Saëns
Cu: Cvartetul Imperioso, Toma Popovici (pian), Raluca Ouatu (pian),
Matei Ioachimescu (flaut), Adrian Duminica (clarinet),
Alexandru Anastasiu (percutie), Razvan Popescu (contrabas)
Povestitor: Silviu Biris
21.00 Film: Al Mc Kay si Earth, Wind& Fire